Negocjacje sposobem rozwiązania konfliktu miedzy wspólnikami
Wspólnicy nie zawsze są zgodni co do sposobu prowadzenia biznesu. Naturalne jest, że pojawiają się różnice zdań dotyczące strategicznych decyzji, podziału zysków czy roli poszczególnych partnerów. Kluczowe jest więc nie to, czy pojawią się tarcia, ale to, jak sobie z nimi poradzimy. Czy będziemy nimi umiejętnie zarządzać, czy pozwolimy im przerodzić się w konflikt, który osłabi lub zniszczy wspólny biznes albo też doprowadzi do trwałego pokrzywdzenia któregoś ze wspólników?
Co zrobić, kiedy spór się pojawi? Oczywiście, kodeksowe „twarde” rozwiązania są ostatecznością. Angażowanie sądu w rozwiązanie konfliktu wewnętrznego jest nieefektywne, gdyż zajmuje bardzo dużo czasu, energii i wiąże się z dużymi wydatkami, a efekt jest odległy i niepewny. Nie ma też wątpliwości, że spór sądowy najczęściej prowadzi do eskalacji napięcia, ponieważ rolą sądu nie jest znalezienie satysfakcjonującego strony rozwiązania, a rozstrzygnięcie, kto ma rację, najczęściej na zasadzie zero – jedynkowej. Najpewniej będzie się też wiązało ze stratami wizerunkowymi. Postępowanie sądowe będzie też źródłem nowych napięć i konfliktów.
Co w takim razie można zrobić? Odpowiedź na to pytanie jest tak prosta, że często odrzucana automatycznie tak przez biznesmenów, jak i ich prawników. Otóż trzeba rozmawiać. Rozmowa – negocjacje – nie jest pokazaniem słabości, lecz odwagi, dojrzałości i odpowiedzialności. Pokazuje również naszą otwartość na interesy drugiej strony, co może skutkować wzajemnością. W końcu umożliwia podjęcie próby wspólnego wysiłku w celu rozwiązania wspólnego problemu w miejsce postawy konfrontacyjnej i antagonistycznej. Negocjacje mogą być jednocześnie twarde i efektywne, ale zawsze pozwalają stronom wypowiedzieć się i przedstawić swoje faktyczne interesy, które najczęściej ukryte są znacznie głębiej, niż prezentowane przez nie pierwotnie żądania i stanowiska.
Co więcej, właśnie dzięki negocjacjom można osiągnąć porozumienie wypracowane wspólnie przez strony. W przeciwieństwie do „narzuconego” wyroku sądowego, który zawsze wiąże się z „pokrzywdzeniem” jednej ze stron (choćby subiektywnym), negocjacje pozwalają wspólnie rozwiązać problem, co daje każdej ze stron przekonanie, że końcowe porozumienie jest efektem ich pracy, czują z nim więź i współodpowiedzialność nie tylko za jego powstanie, ale i realizację. Unikamy przy tym postaw rewanżystowskich, które są tak naturalne dla efektów postępowania sądowego. Zamiast żądzy zemsty jest więc gotowość do dalszego prowadzenia biznesu lub rozstania się bez chęci zaszkodzenia drugiej stronie.
Negocjacje są jednak nie lada sztuką. I wbrew potocznym opiniom nie polegają wcale na targowaniu się. Aby skutecznie negocjować, warto skorzystać z pomocy prawnika, który profesjonalnie i kompleksowo pomoże nam przygotować się do spotkania oraz zaoferuje wsparcie w trakcie rozmów lub sam je poprowadzi.
Krok 1: Przygotowanie do negocjacji
Przygotowanie jest najważniejsze. Szacuje się, że co najmniej połowa czasu prawnika uczestniczącego w negacjach to przygotowanie. Prawnik może nam pomóc w zebraniu informacji o drugiej stronie, przedstawi mocne i słabe punkty pozycji jego klienta, pomoże w opracowaniu strategii negocjacyjnej, uwzględniając jego interesy i możliwe scenariusze. Koniecznie przed przystąpieniem do negocjacji trzeba określić, jakie cele chcemy osiągnąć.
Krok 2: Znajdź punkty wspólne
W trakcie negocjacji warto skupić się na znalezieniu punktów wspólnych. Szukajmy rozwiązań, które zadowolą obie strony. Dobrze jest również postawić na argumenty oparte na faktach i danych liczbowych, które pozwolą nam przekonać partnerów do swojego stanowiska.
Krok 3: Szukaj kompromisu
Jeśli negocjacje nie idą po naszej myśli, warto szukać kompromisu. Ważne, abyśmy nie ustępowali we wszystkich kwestiach, ale również nie upierali się przy swoim. Pamiętajmy, że negocjacje to proces wymiany i szukania w niej asymetrii.
Krok 4: Zadbaj o komunikację
Komunikacja jest kluczowa w negocjacjach między wspólnikami. Warto słuchać uważnie partnerów i zwracać uwagę na ich stanowisko. Jeśli coś jest dla nas niejasne, warto poprosić o wyjaśnienie. Trzeba również pamiętać o tonie głosu i mowie ciała, które mogą wpłynąć na odbiór naszych słów.
Krok 5: Skorzystaj z pomocy prawnika w trakcie negocjacji
Prawnik może odgrywać istotną rolę w trakcie negocjacji między wspólnikami. Może nam pomóc w wyjaśnieniu zagadnień prawnych, podpowiedzieć jakie kwestie warto poruszyć w trakcie rozmów oraz zaproponować rozwiązania kompromisowe. Warto pamiętać, że kancelaria prawna nie powinna narzucać swojego stanowiska, a jedynie pomóc w osiągnięciu celu. Jednakże jej pomoc przy jego zdefiniowaniu jest nieoceniona.
Podsumowanie
Skuteczne negocjacje między wspólnikami mogą być trudne, ale kluczowe w osiąganiu kompromisu i uniknięciu konfliktu. W celu przygotowania się do negocjacji warto skorzystać z pomocy prawnika, który pomoże opracować strategię negocjacyjną. W trakcie rozmów ważne jest szukanie punktów wspólnych, komunikacja, szukanie kompromisu i co bardzo ważne – uważne słuchanie partnerów. W trakcie samych negocjacji prawnik może ograniczyć się do roli wsparcia albo też ogrywać bardziej aktywna rolę, lub nawet je poprowadzić. Dzięki dobremu przygotowaniu i profesjonalnemu przeprowadzeniu negocjacji można rozwiązać wspólne problemu leżące i u podłoża konfliktu i dać obu stronom poczucie odpowiedzialności za realizację porozumienia, w którego wypracowaniu biały udział.
Ostatnie wpisy
KTO CIERPI NA KONFLIKCIE MIĘDZY WSPÓLNIKAMI?
Konflikty między wspólnikami są zjawiskiem naturalnym i nie ma żadnego sensu udawać, że ich nie ma, ani też - gdy już się rozpoczną - zamiatać ich pod...
DLACZEGO DO MEDIACJI CIĄGLE TRZEBA ZACHĘCAĆ?
Wczoraj miałem na LinkedIn przyjemność wymienić kilka uwag z notariuszem, który komentował mój wpis o mediacji w sprawach gospodarczych, konkretnie...
CZYM MY SIĘ ZAJMUJEMY? DZISIAJ KILKA SŁÓW O NAS
Każda firma ma coś, czym się wyróżnia. Coś, co ją identyfikuje - choćby wyłącznie w zamyśle jej właścicieli. Myślę, że każda kancelaria powinna umieć...